Features:
- 2x Brackets Pack. Colour: Clear. Material: Acrylic / PC. Type: Acrylic Brackets. Length: 148mm. Width: 148mm. Depth: 25mm. SKU: 625.
- The simple, one-piece design, presents an illusion of transparent floating shelves.
- Please see technical image for dimensions.
- Acrylic is a strong, tough, and durable material with good impact strength, being 50% lighter than glass.
Product Summary:
Acrylic has light transmission of up to 92%, making it a popular alternative to glass where optical clarity is required. It has inherent UV resistance. The material is moisture resistant, strong, durable and lightweight, with impact resistance at least 100 times greater than glass. These clear shelf brackets are used for joining and reinforcing corners where perpendicular parts meet, and for fixing panels or shelves to walls, cupboards, or cabinets. Also known as acrylic corner brackets, acrylic L brackets and acrylic right-angle brackets.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Acrylic Brackets |
| Size (mm) | 148mm |
| Material | Acrylic / Polycarbonate |
| Colour | Clear |
| Quantity | 2 |
| Hinge with Tape | No |
| Dimensions - mm | |
| Length - mm | 148 mm (L) |
| Width -mm | 148 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 25 mm (D) |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 5.827 |
| Width -inches | 5.827 |
| Thickness / Depth -inches | 0.984 |
| Pitch - inches | 0.031 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | PMMA (Acrylic) — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | PMMA (Acrylic) — General Material Datasheet |