Features:
- 10x Brackets Pack. Acrylic Brackets. Length: 70 mm. Width: 37 mm. Thickness: 3 mm. SKU: 403.
- Clear acrylic brackets are fully transparent and 3 mm thick. They have a high-quality polished gloss finish.
- 4 holes are pre-drilled for convenience. Bolt holes are 10 mm from the edge to the centre point of the hole. Hole diameter: 5 mm.
- 50x Clear M5 x 20 mm Bolts, Nuts & Washers are included in the package. Please see the technical image for dimensions.
- Acrylic is a strong, tough, and durable material with good impact strength, being 50% lighter than glass.
Product Summary:
Acrylic has a light transmission of up to 92%, making it a popular alternative to glass where optical clarity is required. It has inherent UV resistance. The material is moisture-resistant, strong, durable and lightweight, with impact resistance at least 100 times greater than glass. These brackets are used for joining and reinforcing corners where perpendicular parts meet, and for fixing panels or walls at the back of cupboards, cabinets and displays. Also known as acrylic corner brackets, acrylic L brackets and acrylic right angle brackets.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Acrylic Brackets |
| Size (mm) | 70mm |
| Material | Acrylic / Polycarbonate |
| Colour | Clear |
| Quantity | 10 |
| Hinge with Tape | No |
| Dimensions - mm | |
| Length - mm | 70 mm (L) |
| Width -mm | 37 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 37 mm (D) |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 2.756 |
| Width -inches | 1.457 |
| Thickness / Depth -inches | 1.457 |
| Pitch - inches | 0.031 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | PMMA (Acrylic) — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | PMMA (Acrylic) — General Material Datasheet |