Features:
- 50x Bolts, 50x Nuts, 50x Washers. Pantone 3C Black. Material: PA 66 / Nylon. Type: Butterfly Screw. Length: 20mm. Diameter: 5mm. Pitch: 0.8mm. SKU: 862.
- Finger-gripped wings allow easy, tool-free adjustment, removal and refitting by hand.
- Nylon is a durable material with high tensile strength and good resistance to wear and impact.
- Made from tough, lightweight nylon, these fasteners offer electrical insulating and non-corrosive properties.
- Nylon is resistant to most organic solvents, fuels, oils, weak acids and bases.
Product Summary:
Nylon has a very low coefficient of friction, making it popular for applications where wear resistance is required, such as fasteners and cable ties. It is one of the most widely used plastics in the world, with all grades retaining high strength and offering exceptional wear resistance. Butterfly screws, also known as wing screws or fly screws, have finger-grip wings for tool-free tightening and removal. Can be used in caravans, motorhomes, boats, sign mounting, DIY uses, around the home and many other applications.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Butterfly Screw |
| Size (mm) | M5 x 20mm |
| Material | Nylon / Polyamide 66 |
| Colour | Black |
| Quantity | 50 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 5.00 |
| Length - mm | 20 mm (L) |
| Width -mm | 5 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 5 mm (D) |
| Pitch - mm | 0.8 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 0.787 |
| Width -inches | 0.197 |
| Thickness / Depth -inches | 0.197 |
| Pitch - inches | 0.031 |
| Product Download Sheets | |
| Material Data Sheet | Nylon PA66 — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Nylon PA66 — Screws & Bolts Datasheet |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Butterfly-Screws.png |
| Bolt Dimensions | Head/Drive Type: Butterfly Bolt Butter Fly Screw size: M5 x 20 D: 5 mm Pitch: 0.8 mm L: 20 mm HH: 12 mm TH: 6 mm WL: 24.9 mm |
| Nut Dimensions | Stock Code: CR06437 PA66 Material: Polyamide66 Material Reference: PA66/HN Head/Drive Type: Hexagon Nut size: M5 N (mm): M5 HN B: 7.89 mm HN H: 4.55 mm |
| Washer Dimensions | Stock Code: CR06624PA66 Material: Polyamide66 Material Reference: PA66/W0 Head/Drive Type: Flat washer size: M5 W0 A: 9.82 mm W0 B: 5.39 mm W0 T: 1 mm |
| Width -mm | 5 mm (W) |
| Length - mm | 20 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 5 mm (D) |
| Diameter -mm | 5.00 |