Features:
- 50x Bolts, 50x Nuts, 50x Washers. Pantone 3C Black. Material: PA66 / Nylon. Type: Slotted Knurled Thumbscrews. Length: 10mm. Diameter: 3mm. Pitch: 0.5mm. SKU: 834.
- The ridges on knurled screws provide extra grip, whilst the large head diameter of the screws ensures they can be tightened with a high degree of rotational accuracy, ideal for precise fastening.
- Nylon is a highly durable material with a high tensile strength and excellent resistance to wear and impact. It is also resistant to most organic solvents, fuels, oils, weak acids and bases.
- Made from tough, lightweight nylon, these fasteners offer excellent electrical insulating and non-corrosive properties
- Hand-adjustable knurled head with an additional slotted recess for screwdriver tightening.
Product Summary:
Black Nylon/PA66 slotted knurled thumbscrews, nuts and washers provide lightweight non-metal fastening with good wear resistance and electrical insulation. The knurled head gives extra grip for hand adjustment, while the slotted recess allows screwdriver tightening where required. Nylon fasteners are non-corrosive and non-magnetic.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Thumbscrews |
| Size (mm) | M3 x 10mm |
| Material | Nylon / Polyamide 66 |
| Colour | Black |
| Quantity | 50 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 3.00 |
| Length - mm | 10 mm (L) |
| Width -mm | 3 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 3 mm (D) |
| Pitch - mm | 0.5 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 0.394 |
| Width -inches | 0.118 |
| Thickness / Depth -inches | 0.118 |
| Pitch - inches | 0.02 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | Nylon PA66 — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Nylon PA66 — Screws & Bolts Datasheet |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Slotted-Knurled-Thumbscrews.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR06696PA66 Head/Drive Type: Slotted Knurled Thumbscrew size: M3 x 10 D: 3 mm Pitch: 0.5 mm L: 10 mm HD: 7.88 mm HH: 5.2 mm |
| Nut Dimensions | Stock Code: CR06435 PA66 Material: Polyamide66 Material Reference: PA66/HN Head/Drive Type: Hexagon Nut size: M3 N (mm): M3 HN B: 5.41 mm HN H: 2.28 mm |
| Washer Dimensions | Stock Code: CR06622PA66 Material: Polyamide66 Material Reference: PA66/W0 Head/Drive Type: Flat washer size: M3 W0 A: 6.82 mm W0 B: 3.29 mm W0 T: 0.5 mm |
| Width -mm | 3 mm (W) |
| Length - mm | 10 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 3 mm (D) |
| Diameter -mm | 3.00 |