Features:
- 50x Bolts, 50x Nuts, 50x Washers. Material: PA66 / 50% Glass Fibre Reinforced. Type: Hex Head Bolts. Length: 40 mm. Diameter: 5 mm. Pitch: 0.8 mm. SKU: 703.
- Our 50% GF demonstrates superior tensile and flexural strength, as well as impact resistance, enabling its use in load-bearing applications.
- PA66+GF demonstrates excellent chemical resistance to oils, fuels, and most solvents.
- PA66+GF is manufactured by compounding glass fibers with polyamide 66, typically in concentrations ranging from 15% to 60% by weight.
- Manual or machine fitting with a wrench or socket for high-torque, highly secure application.
Product Summary:
While the melting point remains largely unchanged, the heat distortion temperature of PA66+GF is superior to that of PA66, meaning that the composite can withstand higher temperatures before beginning to deform under load. The composite exhibits reduced moisture absorption, a significant improvement over PA66's susceptibility to moisture. Common applications include automotive components, industrial machinery and consumer goods where high strength and thermal resistance are required. Hex bolts are also known as plastic bolts, plastic screws or plastic fasteners.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Hex Head Bolts |
| Size (mm) | M5 x 40mm |
| Material | Nylon PA 66 / 50% Glass Fibre Reinforced |
| Colour | Natural |
| Quantity | 50 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 5.00 |
| Length - mm | 40 mm (L) |
| Width -mm | 5 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 5 mm (D) |
| Pitch - mm | 0.8 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 1.575 |
| Width -inches | 0.197 |
| Thickness / Depth -inches | 0.197 |
| Pitch - inches | 0.031 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | Nylon PA66 50% Glass Fibre — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Nylon PA66 50% Glass Fibre — Screws & Bolts Datasheet |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Hexagon-Head.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR01263PA66+GF Head/Drive Type: Hexagon Head Bolt size: M5 x 40 D: 5 mm Pitch: 0.8 mm L: 40 mm HD: 7.82 mm HH: 3.5 mm |
| Nut Dimensions | Stock Code: CR06370PA+GF Material: Polyamide+fiberglass Material Reference: PA+GF/HN Head/Drive Type: Hexagon Nut size: M5 N (mm): M5 HN B: 7.89 mm HN H: 4.55 mm |
| Washer Dimensions | Stock Code: CR06526PA+GF Material: Polyamide+fiberglass Material Reference: PA+GF/W0 Head/Drive Type: Flat washer size: M5 W0 A: 9.82 mm W0 B: 5.39 mm W0 T: 1 mm |
| Width -mm | 5 mm (W) |
| Length - mm | 40 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 5 mm (D) |
| Diameter -mm | 5.00 |