Features:
- 50x Bolts, 50x Nuts, 50x Washers. Material: PA 66 / 50% GF. Type: Countersunk Cross Head Bolts. Length: 20mm. Diameter: 5mm. Pitch: 0.8mm. SKU: 543.
- Our 50% GF demonstrates superior tensile and flexural strength, as well as impact resistance, enabling its use in load-bearing applications.
- Glass fiber-reinforced polyamide (PA66+GF) is a composite material derived from PA66 (nylon 66) and glass fibers.
- Improvements include greater tensile strength, deflection temperature, shear strength, and lower moisture absorption.
- Countersunk for an unobtrusive flush or recessed finish that enhances aesthetics.
Product Summary:
While the melting point remains largely unchanged, the heat distortion temperature of PA66+GF is superior to that of PA66, meaning that the composite can withstand higher temperatures before beginning to deform under load. The composite exhibits reduced moisture absorption, a significant improvement over PA66's susceptibility to moisture. Common applications include automotive components, industrial machinery and consumer goods where high strength and thermal resistance are required. Countersunk cross head bolts and screws are also known as plastic bolts, plastic screws, plastic bolt, plastic screw.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Countersunk Cross Head Bolts |
| Size (mm) | M5 x 20mm |
| Material | Nylon PA 66 / 50% Glass Fibre Reinforced |
| Colour | Natural |
| Quantity | 50 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 5.00 |
| Length - mm | 20 mm (L) |
| Width -mm | 5 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 5 mm (D) |
| Pitch - mm | 0.8 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 0.787 |
| Width -inches | 0.197 |
| Thickness / Depth -inches | 0.197 |
| Pitch - inches | 0.031 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | Nylon PA66 50% Glass Fibre — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Nylon PA66 50% Glass Fibre — Screws & Bolts Datasheet |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Cross-Countersunk-Head.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR04420PA+GF Head/Drive Type: Cross Countersunk Head Bolt size: M5 x 20 D: 5 mm Pitch: 0.8 mm L: 20 mm HD: 9.12 mm HH: 2.7 mm |
| Nut Dimensions | Stock Code: CR06370PA+GF Material: Polyamide+fiberglass Material Reference: PA+GF/HN Head/Drive Type: Hexagon Nut size: M5 N (mm): M5 HN B: 7.89 mm HN H: 4.55 mm |
| Washer Dimensions | Stock Code: CR06526PA+GF Material: Polyamide+fiberglass Material Reference: PA+GF/W0 Head/Drive Type: Flat washer size: M5 W0 A: 9.82 mm W0 B: 5.39 mm W0 T: 1 mm |
| Width -mm | 5 mm (W) |
| Length - mm | 20 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 5 mm (D) |
| Diameter -mm | 5.00 |