Features:
- 50x Bolts, 50x Nuts, 50x Washers. Pantone 3C Black. Material: PA 66 / Nylon. Type: Countersunk Cross Head Bolts. Length: 25mm. Diameter: 3mm. Pitch: 0.5mm. SKU: 552.
- Nylon is exceptionally strong and exhibits high tensile strength, as well as high wear and impact resistance.
- Made from tough, lightweight nylon, these fasteners offer excellent electrical insulation and corrosion resistance.
- An alternative is available in 50% glass-filled nylon, further extending its mechanical properties.
- Equipped with a cross head for fastening with a cross head screwdriver. The tapered, flat-topped head sits flush with the surface for a smooth finish.
Product Summary:
Nylon has a very low coefficient of friction, making it popular for applications where wear resistance is required, such as fasteners and cable ties. It is one of the most widely used plastics in the world, with all grades retaining high strength and offering exceptional wear resistance. It has corrosion, chemical and electrical resistance. Tough and lightweight, nylon countersunk cross head fasteners offer excellent electrical insulation properties and are non-corrosive and non-magnetic. An alternative 50% glass filled nylon version is also available.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Countersunk Cross Head Bolts |
| Size (mm) | M3 x 25mm |
| Material | Nylon / Polyamide 66 |
| Colour | Black |
| Quantity | 50 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 3.00 |
| Length - mm | 25 mm (L) |
| Width -mm | 3 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 3 mm (D) |
| Pitch - mm | 0.5 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 0.984 |
| Width -inches | 0.118 |
| Thickness / Depth -inches | 0.118 |
| Pitch - inches | 0.02 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | Nylon PA66 — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Nylon PA66 — Screws & Bolts Datasheet |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Cross-Countersunk-Head.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR04624PA66 Head/Drive Type: Cross Countersunk Head Bolt size: M3 x 25 D: 3 mm Pitch: 0.5 mm L: 25 mm HD: 5.35 mm HH: 1.65 mm |
| Nut Dimensions | Stock Code: CR06435 PA66 Material: Polyamide66 Material Reference: PA66/HN Head/Drive Type: Hexagon Nut size: M3 N (mm): M3 HN B: 5.41 mm HN H: 2.28 mm |
| Washer Dimensions | Stock Code: CR06622PA66 Material: Polyamide66 Material Reference: PA66/W0 Head/Drive Type: Flat washer size: M3 W0 A: 6.82 mm W0 B: 3.29 mm W0 T: 0.5 mm |
| Width -mm | 3 mm (W) |
| Length - mm | 25 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 3 mm (D) |
| Diameter -mm | 3.00 |