Features:
- 20x Bolts, 20x Nuts, 20x Washers. Pantone White 11-0601-TCX. Material: PP. Type: Hex Head Bolts. Length: 40mm. Diameter: 8mm. Pitch: 1.25mm. SKU: 772.
- Polypropylene is renowned for its high strength-to-weight ratio, inherent flexibility, and moderate resistance to impact.
- Polypropylene exhibits excellent chemical resistance to most acids, alkalis, and solvents. This material has great moisture resistance as it does not absorb moisture.
- Offers a combination of outstanding physical, chemical, mechanical, thermal and electrical properties not found in any other thermoplastic.
- Repeated removal and refitting with excellent resistance to stripping in high torque demanding applications.
Product Summary:
Polypropylene is water, corrosion and chemical resistant and provides excellent electrical insulation. These white PP hex head bolts, nuts and washers form a lightweight, non-conductive fastening kit for applications where metal fasteners are unsuitable. Polypropylene resists moisture absorption and offers good fatigue resistance for repeated assembly work.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Hex Head Bolts |
| Size (mm) | M8 x 40mm |
| Material | PP / Polypropylene |
| Colour | White |
| Quantity | 20 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 8.00 |
| Length - mm | 40 mm (L) |
| Width -mm | 8 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 8 mm (D) |
| Pitch - mm | 1.25 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 1.575 |
| Width -inches | 0.315 |
| Thickness / Depth -inches | 0.315 |
| Pitch - inches | 0.049 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | Polypropylene (PP) — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Polypropylene (PP) — Screws & Bolts Datasheet |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Hexagon-Head.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR01439PP Head/Drive Type: Hexagon Head Bolt size: M8 x 40 D: 8 mm Pitch: 1.25 mm L: 40 mm HD: 12.79 mm HH: 5.3 mm |
| Nut Dimensions | Stock Code: CR06407PP Material: Polypropylene Material Reference: PP/HN Head/Drive Type: Hexagon Nut size: M8 N (mm): M8 HN B: 12.87 mm HN H: 6.62 mm |
| Washer Dimensions | Stock Code: CR06609PP Material: Polypropylene Material Reference: PP/W0 Head/Drive Type: Flat washer size: M8 W0 A: 15.78 mm W0 B: 8.51 mm W0 T: 1.6 mm |
| Width -mm | 8 mm (W) |
| Length - mm | 40 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 8 mm (D) |
| Diameter -mm | 8.00 |