| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Pan Cross Head Bolts |
| Size (mm) | M6 x 20mm |
| Material | PP / Polypropylene |
| Colour | Grey |
| Quantity | 20 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 6.00 |
| Length - mm | 20 mm (L) |
| Width -mm | 6 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 6 mm (D) |
| Pitch - mm | 1 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 0.787 |
| Width -inches | 0.236 |
| Thickness / Depth -inches | 0.236 |
| Pitch - inches | 0.039 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | Polypropylene (PP) — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Polypropylene (PP) — Screws & Bolts Datasheet |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Cross-Pan-Head.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR03686PP Head/Drive Type: Cross Pan Head Bolt size: M6 x 20 D: 6 mm Pitch: 1 mm L: 20 mm HD: 11.79 mm HH: 4.45 mm |
| Nut Dimensions | Stock Code: CR06406PP Material: Polypropylene Material Reference: PP/HN Head/Drive Type: Hexagon Nut size: M6 N (mm): M6 HN B: 9.89 mm HN H: 5.05 mm |
| Washer Dimensions | Stock Code: CR06608PP Material: Polypropylene Material Reference: PP/W0 Head/Drive Type: Flat washer size: M6 W0 A: 11.78 mm W0 B: 6.51 mm W0 T: 1.6 mm |
| Width -mm | 6 mm (W) |
| Length - mm | 20 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 6 mm (D) |
| Diameter -mm | 6.00 |