Features:
- 20x Bolts, 20x Nuts, 20x Washers. Material: PA 66 / 50% GF. Type: Hex Head Bolts. Length: 30mm. Diameter: 10mm. Pitch: 1.5mm. SKU: 711.
- 50% glass-filled nylon demonstrates superior tensile and flexural strength, as well as impact resistance, enabling its use in load-bearing applications.
- PA66+GF demonstrates excellent chemical resistance to oils, fuels and most solvents.
- PA66+GF is manufactured by compounding glass fibres with polyamide 66, typically in concentrations ranging from 15% to 60% by weight.
- Hexagonal head designed for fastening and removal with a wrench or socket. Robust torque transfer for demanding fastening applications.
Product Summary:
PA66+GF glass-filled nylon has a higher heat distortion temperature than standard PA66, so it can withstand higher temperatures before deforming under load. It also has reduced moisture absorption compared with standard PA66. Common applications include automotive components, industrial machinery and consumer goods where high strength and thermal resistance are required. Hex head bolts and screws are also known as plastic bolts, plastic screws or plastic fasteners.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Hex Head Bolts |
| Size (mm) | M10 x 30mm |
| Material | Nylon PA 66 / 50% Glass Fibre Reinforced |
| Colour | Natural |
| Quantity | 20 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 10.00 |
| Length - mm | 30 mm (L) |
| Width -mm | 10 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 10 mm (D) |
| Pitch - mm | 1.5 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 1.181 |
| Width -inches | 0.394 |
| Thickness / Depth -inches | 0.394 |
| Pitch - inches | 0.059 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | Nylon PA66 50% Glass Fibre — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Nylon PA66 50% Glass Fibre — Screws & Bolts Datasheet |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Hexagon-Head.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR01296PA66+GF Head/Drive Type: Hexagon Head Bolt size: M10 x 30 D: 10 mm Pitch: 1.5 mm L: 30 mm HD: 15.79 mm HH: 6.4 mm |
| Nut Dimensions | Stock Code: CR06373PA+GF Material: Polyamide+fiberglass Material Reference: PA+GF/HN Head/Drive Type: Hexagon Nut size: M10 N (mm): M10 HN B: 15.87 mm HN H: 8.22 mm |
| Washer Dimensions | Stock Code: CR06529PA+GF Material: Polyamide+fiberglass Material Reference: PA+GF/W0 Head/Drive Type: Flat Washer size: M10 W0 A: 19.74 mm W0 B: 10.64 mm W0 T: 2 mm |
| Width -mm | 10 mm (W) |
| Length - mm | 30 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 10 mm (D) |
| Diameter -mm | 10.00 |