Features:
- 10x Bolts, 10x Nuts, 10x Washers. Material: PPS. Type: Hex Head Bolts. Length: 20mm. Diameter: 6mm. Pitch: 1mm. SKU: 753.
- PPS is a high-performance engineering polymer valued for heat resistance, dimensional stability and chemical resistance.
- It has exceptional dimensional stability even under prolonged mechanical load and displays a very low coefficient of thermal expansion.
- It has good resistance to weather conditions, including varying temperatures, oxidation, and moisture.
- The material supports repeated removal and refitting with good resistance to thread wear in demanding fastening applications.
Product Summary:
PPS (polyphenylene sulphide) can withstand extreme conditions. It has exceptional thermal properties, high tensile strength, stiffness and improved toughness. Prolonged mechanical stress and a very low coefficient of thermal expansion ensure reliable performance. Its chemical resistance is equally impressive. PPS fasteners are well suited to applications normally reserved for PEEK. With high hardness and stiffness at elevated temperatures, PPS ensures excellent load-bearing performance.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Hex Head Bolts |
| Size (mm) | M6 x 20mm |
| Material | PPS / Polyphenylene Sulfide |
| Colour | Natural |
| Quantity | 10 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 6.00 |
| Length - mm | 20 mm (L) |
| Width -mm | 6 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 6 mm (D) |
| Pitch - mm | 1 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 0.787 |
| Width -inches | 0.236 |
| Thickness / Depth -inches | 0.236 |
| Pitch - inches | 0.039 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Product Data Sheet | PPS — Screws & Bolts Datasheet |
| Material Data Sheet | PPS — Material Datasheet |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Hexagon-Head.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR00624PPS Head/Drive Type: Hexagon Head Bolt size: M6 x 20 D: 6 mm Pitch: 1 mm L: 20 mm HD: 9.82 mm HH: 4 mm |
| Nut Dimensions | Stock Code: CR06468PPS Material: Polyphenylene sulphide Material Reference: PPS/HN Head/Drive Type: Hexagon Nut size: M6 N (mm): M6 HN B: 9.89 mm HN H: 5.05 mm |
| Washer Dimensions | Stock Code: CR06577PPS Material: Polyphenylene sulphide Material Reference: PPS/W0 Head/Drive Type: Flat washer size: M6 W0 A: 11.79 mm W0 B: 6.51 mm W0 T: 1.6 mm |
| Width -mm | 6 mm (W) |
| Length - mm | 20 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 6 mm (D) |
| Diameter -mm | 6.00 |