Features:
- 60 x bolts, 60 x nuts, 60 x washers. Material: Acrylic / PC. Type: Slotted knurled thumbscrews. Length: 20 mm. Diameter: 3 mm. Pitch: 0.5 mm. SKU: 361.
- The ridges on knurled screws provide extra grip, whilst the large head diameter of the screws ensures they can be tightened with a high degree of rotational accuracy, ideal for precise fastening.
- Exhibiting high transparency of up to 92% and reflectance of roughly 4%, acrylic is a good alternative to glass.
- A lightweight, rigid and weather-resistant thermoplastic. Moderate chemical resistance to mild acids, alcohols, and oils.
- Straightforward manual adjustment, fastening, or removal without the need for tools, operate thumbscrews with just a thumb and forefinger. Additional slotted recess for fastening with a screwdriver.
Product Summary:
Clear acrylic / polycarbonate slotted knurled thumbscrews, nuts and washers offer glass-like clarity and light transmission of up to 92%, making them useful where optical clarity is required. The material is moisture resistant, strong, durable and lightweight, with high impact and shock resistance compared with glass. Also known as plastic thumbscrews, thumb screws, knurled screws and hand-tightening screws.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Thumbscrews |
| Size (mm) | M3 x 20mm |
| Material | Acrylic / Polycarbonate |
| Colour | Clear |
| Quantity | 60 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 3.00 |
| Length - mm | 20 mm (L) |
| Width -mm | 3 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 3 mm (D) |
| Pitch - mm | 0.5 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 0.787 |
| Width -inches | 0.118 |
| Thickness / Depth -inches | 0.118 |
| Pitch - inches | 0.02 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | Polycarbonate (PC) — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Polycarbonate (PC) — Screws & Bolts Datasheet |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Slotted-Knurled-Thumbscrews.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR06865PC Head/Drive Type: Slotted Knurled Thumbscrew size: M3 x 20 D: 3 mm Pitch: 0.5 mm L: 20 mm HD: 7.88 mm HH: 5.2 mm |
| Width -mm | 3 mm (W) |
| Length - mm | 20 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 3 mm (D) |
| Diameter -mm | 3.00 |