Features:
- 60x Bolts, 60x Nuts, 60x Washers. Material: Acrylic / PC. Type: Pan Cross Head Bolts. Length: 10mm. Diameter: 3mm. Pitch: 0.5mm. SKU: 824.
- Acrylic is a strong, tough, and durable material with good impact strength.
- Exhibiting high transparency of up to 92% and reflectance of roughly 4%, acrylic is a good alternative to glass.
- Moderate chemical resistance to mild acids, alcohols, and oils. Low moisture absorption, excellent electrical insulation properties.
- Can be easily tightened and removed with a crosshead screwdriver.
Product Summary:
Clear Acrylic/PC pan cross-head bolts, nuts, washers and screws combine high optical clarity with lightweight, impact-resistant plastic hardware. The material is moisture resistant, durable and useful where a transparent non-metal fastener is needed. The pan head gives a raised bearing surface and can be tightened or removed with a crosshead screwdriver.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Pan Cross Head Bolts |
| Size (mm) | M3 x 10mm |
| Material | Acrylic / Polycarbonate |
| Colour | Clear |
| Quantity | 60 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 3.00 |
| Length - mm | 10 mm (L) |
| Width -mm | 3 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 3 mm (D) |
| Pitch - mm | 0.5 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 0.394 |
| Width -inches | 0.118 |
| Thickness / Depth -inches | 0.118 |
| Pitch - inches | 0.02 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | Polycarbonate (PC) — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Polycarbonate (PC) — Screws & Bolts Datasheet |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Cross-Pan-Head.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR03419PC Head/Drive Type: Cross Pan Head Bolt size: M3 x 10 D: 3 mm Pitch: 0.5 mm L: 10 mm HD: 5.45 mm HH: 2.33 mm |
| Nut Dimensions | Stock Code: CR06481PC Material: Polycarbonate Material Reference: PC/HN Head/Drive Type: Hexagon Nut size: M3 N (mm): M3 HN B: 5.41 mm HN H: 2.28 mm |
| Washer Dimensions | Stock Code: CR06590PC Material: Polycarbonate Material Reference: PC/W0 Head/Drive Type: Flat washer size: M3 W0 A: 6.82 mm W0 B: 3.29 mm W0 T: 0.5 mm |
| Width -mm | 3 mm (W) |
| Length - mm | 10 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 3 mm (D) |
| Diameter -mm | 3.00 |