Features:
- 5x Bolts, 5x Nuts, 5x Washers. Material: PPS. Type: Hex Head Bolts. Length: 40mm. Diameter: 8mm. Pitch: 1.25mm. SKU: 756.
- The polymer known today as “the polymer that doesn’t melt”.
- It has exceptional dimensional stability even under prolonged mechanical load and displays a very low coefficient of thermal expansion.
- PPS offers high hardness, dimensional stability and chemical resistance at elevated temperatures.
- Repeated removal and refitting with excellent resistance to thread stripping in high-torque applications.
Product Summary:
PPS (polyphenylene sulphide) can withstand extreme conditions. It offers exceptional thermal stability, high tensile strength, stiffness and good dimensional stability under prolonged mechanical stress. Its very low coefficient of thermal expansion supports reliable performance, and its chemical resistance is equally impressive. PPS fasteners are well suited to applications normally reserved for PEEK. With high hardness and stiffness at elevated temperatures, PPS ensures excellent load-bearing performance.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Hex Head Bolts |
| Size (mm) | M8 x 40mm |
| Material | PPS / Polyphenylene Sulfide |
| Colour | Natural |
| Quantity | 5 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 8.00 |
| Length - mm | 40 mm (L) |
| Width -mm | 8 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 8 mm (D) |
| Pitch - mm | 1.25 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 1.575 |
| Width -inches | 0.315 |
| Thickness / Depth -inches | 0.315 |
| Pitch - inches | 0.049 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Product Data Sheet | PPS — Screws & Bolts Datasheet |
| Material Data Sheet | PPS — Material Datasheet |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Hexagon-Head.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR00640PPS Head/Drive Type: Hexagon Head Bolt size: M8 x 40 D: 8 mm Pitch: 1.25 mm L: 40 mm HD: 12.79 mm HH: 5.3 mm |
| Nut Dimensions | Stock Code: CR06469PPS Material: Polyphenylene sulphide Material Reference: PPS/HN Head/Drive Type: Hexagon Nut size: M8 N (mm): M8 HN B: 12.87 mm HN H: 6.62 mm |
| Washer Dimensions | Stock Code: CR06578PPS Material: Polyphenylene sulphide Material Reference: PPS/W0 Head/Drive Type: Flat washer size: M8 W0 A: 15.79 mm W0 B: 8.51 mm W0 T: 1.6 mm |
| Width -mm | 8 mm (W) |
| Length - mm | 40 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 8 mm (D) |
| Diameter -mm | 8.00 |