Features:
- 50x Bolts, 50x Nuts, 50x Washers. Material: PA 66 / Nylon. Type: Socket Head Bolts. Length: 20 mm. Diameter: 4 mm. Pitch: 0.7 mm. SKU: 580.
- Made from tough, lightweight nylon, these fasteners offer excellent electrical insulating and non-corrosive properties
- Nylon is exceptionally strong and exhibits high tensile strength, as well as high wear and impact resistance.
- Nylon is resistant to most organic solvents, fuels, oils, weak acids and bases.
- Hex key fastening allows for higher torque and secure fastening under load.
Product Summary:
Nylon has a very low coefficient of friction, making it useful for applications where wear resistance is required. It is a strong, lightweight engineering plastic with good corrosion, chemical and electrical resistance. These PA66 socket head bolt kits are supplied with matching nuts and washers and can be tightened with a hex key for secure fastening under load.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Socket Head Bolts |
| Size (mm) | M4 x 20mm |
| Material | Nylon / Polyamide 66 |
| Colour | Natural |
| Quantity | 50 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 4.00 |
| Length - mm | 20 mm (L) |
| Width -mm | 4 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 4 mm (D) |
| Pitch - mm | 0.7 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 0.787 |
| Width -inches | 0.157 |
| Thickness / Depth -inches | 0.157 |
| Pitch - inches | 0.028 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | Nylon PA66 — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Nylon PA66 — Screws & Bolts Datasheet |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Hexagon-Socket-Head.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR01911PA66 Head/Drive Type: Socket Hex Head Bolt size: M4 x 20 D: 4 mm Pitch: 0.7 mm L: 20 mm HD: 7 mm HH: 3.91 mm HS: 3.05 mm |
| Nut Dimensions | Stock Code: CR06436 PA66 Material: Polyamide66 Material Reference: PA66/HN Head/Drive Type: Hexagon Nut size: M4 N (mm): M4 HN B: 6.89 mm HN H: 3.05 mm |
| Washer Dimensions | Stock Code: CR06623PA66 Material: Polyamide66 Material Reference: PA66/W0 Head/Drive Type: Flat washer size: M4 W0 A: 8.82 mm W0 B: 4.39 mm W0 T: 0.8 mm |
| Width -mm | 4 mm (W) |
| Length - mm | 20 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 4 mm (D) |
| Diameter -mm | 4.00 |