Features:
- 50x Bolts, 50x Nuts, 50x Washers. Material: PA 66 / Nylon. Type: Socket Head Bolts. Length: 20 mm. Diameter: 3 mm. Pitch: 0.5 mm. SKU: 579.
- Made from tough, lightweight nylon, these fasteners offer excellent electrical insulating and non-corrosive properties
- Nylon is exceptionally strong and exhibits high tensile strength, as well as high wear and impact resistance.
- Nylon is resistant to most organic solvents, fuels, oils, weak acids and bases.
- Hex key fastening allows for higher torque and secure fastening under load.
Product Summary:
Nylon has a very low coefficient of friction, making it useful for applications where wear resistance is required. It is a strong, lightweight engineering plastic with good corrosion, chemical and electrical resistance. These PA66 socket head bolt kits are supplied with matching nuts and washers and can be tightened with a hex key for secure fastening under load.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Socket Head Bolts |
| Size (mm) | M3 x 20mm |
| Material | Nylon / Polyamide 66 |
| Colour | Natural |
| Quantity | 50 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 3.00 |
| Length - mm | 20 mm (L) |
| Width -mm | 3 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 3 mm (D) |
| Pitch - mm | 0.5 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 0.787 |
| Width -inches | 0.118 |
| Thickness / Depth -inches | 0.118 |
| Pitch - inches | 0.02 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | Nylon PA66 — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Nylon PA66 — Screws & Bolts Datasheet |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Hexagon-Socket-Head.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR01904PA66 Head/Drive Type: Socket Hex Head Bolt size: M3 x 20 D: 3 mm Pitch: 0.5 mm L: 20 mm HD: 5.5 mm HH: 2.93 mm HS: 2.55 mm |
| Nut Dimensions | Stock Code: CR06435 PA66 Material: Polyamide66 Material Reference: PA66/HN Head/Drive Type: Hexagon Nut size: M3 N (mm): M3 HN B: 5.41 mm HN H: 2.28 mm |
| Washer Dimensions | Stock Code: CR06622PA66 Material: Polyamide66 Material Reference: PA66/W0 Head/Drive Type: Flat washer size: M3 W0 A: 6.82 mm W0 B: 3.29 mm W0 T: 0.5 mm |
| Width -mm | 3 mm (W) |
| Length - mm | 20 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 3 mm (D) |
| Diameter -mm | 3.00 |