Features:
- Quantity: 2 Pack. Material: Acrylic / PC. Type: Threaded Rods. Length: 500mm. Diameter: 6mm. SKU: 873.
- Also known as fully threaded rods or allthread bars. Solid one-piece plastic rod design for projects where a standard length bolt is not long enough.
- 6mm diameter. Versatile, can be cut to length.
- Threaded rod, also known as a studding, is a relatively long rod that is threaded on both ends.
Product Summary:
The thread extends along the complete length of the rod, often called allthread. These clear acrylic/polycarbonate threaded rods are lightweight, non-metallic and transparent, suitable for signs, displays, boats, caravans, model making, DIY projects and applications where a standard length bolt is not long enough.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Threaded Rods |
| Size (mm) | M6 x 500mm |
| Material | Acrylic / Polycarbonate |
| Colour | Clear |
| Quantity | 2 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 6.00 |
| Length - mm | 500 mm (L) |
| Width -mm | 6 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 6 mm (D) |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 19.685 |
| Width -inches | 0.236 |
| Thickness / Depth -inches | 0.236 |
| Pitch - inches | 0.031 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | Polycarbonate (PC) — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Polycarbonate (PC) — Screws & Bolts Datasheet |