Features:
- 20x Thumbscrews. Material: Acrylic / PC. Type: Slotted Knurled Thumbscrews. Length: 10 mm. Diameter: 3 mm. Pitch: 0.5 mm. SKU: 0S-9HRV-V134.
- The ridges on knurled screws provide extra grip, whilst the large head diameter of the screws ensures they can be tightened with a high degree of rotational accuracy, ideal for precise fastening.
- Exhibiting high transparency of up to 92% and reflectance of roughly 4%, acrylic is a good alternative to glass.
- A lightweight, rigid and weather-resistant thermoplastic. Moderate chemical resistance to mild acids, alcohols, and oils.
- Straightforward manual adjustment, fastening, or removal without the need for tools, operate thumbscrews with just a thumb and forefinger. Additional slotted recess for fastening with a screwdriver.
Product Summary:
Knurled screws are designed with ridges that provide enhanced grip. The screws are fully threaded and metric. Clear acrylic PC slotted knurled thumbscrews have a light transmission of up to 92%, making them a popular alternative to glass in applications where optical clarity is required. The material is moisture resistant, strong, durable and lightweight, with at least 200 times the impact resistance of glass. It also offers good shock resistance, and PC thumbscrews resist breakage in high-impact applications. Thumbscrews are also known as knurled screws or hand-tightening screws.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Thumbscrews |
| Size (mm) | M3 x 10mm |
| Material | Acrylic / Polycarbonate |
| Colour | Clear |
| Quantity | 20 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 3.00 |
| Length - mm | 10 mm (L) |
| Width -mm | 3 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 3 mm (D) |
| Pitch - mm | 0.5 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 0.394 |
| Width -inches | 0.118 |
| Thickness / Depth -inches | 0.118 |
| Pitch - inches | 0.02 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | Polycarbonate (PC) — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Polycarbonate (PC) — Screws & Bolts Datasheet |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Slotted-Knurled-Thumbscrews.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR06862PC Head/Drive Type: Slotted Knurled Thumbscrew size: M3 x 10 D: 3 mm Pitch: 0.5 mm L: 10 mm HD: 7.88 mm HH: 5.2 mm |
| Width -mm | 3 mm (W) |
| Length - mm | 10 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 3 mm (D) |
| Diameter -mm | 3.00 |