Features:
- 20 x Bolts, 20 x Nuts, 20 x Washers. Material: Acrylic / PC. Type: Countersunk Cross Head Bolts. Length: 40 mm. Diameter: 8 mm. Pitch: 1.25 mm. SKU: 333.
- High optical clarity makes acrylic / PC a useful transparent alternative to glass.
- Plastic bolts have moderate chemical resistance to mild acids, alcohols and oils.
- Lightweight, strong and durable plastic fasteners for non-metallic fixing applications.
- Countersunk cross head design supports a flush or recessed finish.
Product Summary:
Acrylic / PC bolts, nuts, washers and screws provide high optical clarity in a lightweight plastic fastener set. The material is moisture-resistant, strong and durable, making it suitable where a clear non-metallic fixing is required. The countersunk cross head supports flush or recessed fitting. Also known as plastic bolts, plastic screws and clear plastic fasteners.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Countersunk Cross Head Bolts |
| Size (mm) | M8 x 40mm |
| Material | Acrylic / Polycarbonate |
| Colour | Clear |
| Quantity | 20 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 8.00 |
| Length - mm | 40 mm (L) |
| Width -mm | 8 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 8 mm (D) |
| Pitch - mm | 1.25 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 1.575 |
| Width -inches | 0.315 |
| Thickness / Depth -inches | 0.315 |
| Pitch - inches | 0.049 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | Polycarbonate (PC) — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Polycarbonate (PC) — Screws & Bolts Datasheet |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Cross-Countersunk-Head.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR04770PC Head/Drive Type: Cross Countersunk Head Bolt size: M8 x 40 D: 8 mm Pitch: 1.25 mm L: 40 mm HD: 15.59 mm HH: 4.65 mm |
| Nut Dimensions | Stock Code: CR06485PC Material: Polycarbonate Material Reference: PC/HN Head/Drive Type: Hexagon Nut size: M8 N (mm): M8 HN B: 12.87 mm HN H: 6.62 mm |
| Washer Dimensions | Stock Code: CR06594PC Material: Polycarbonate Material Reference: PC/W0 Head/Drive Type: Flat washer size: M8 W0 A: 15.78 mm W0 B: 8.51 mm W0 T: 1.6 mm |
| Width -mm | 8 mm (W) |
| Length - mm | 40 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 8 mm (D) |
| Diameter -mm | 8.00 |