Features:
- 10x bolts, 10x nuts, 10x washers. Material: Acrylic / Polycarbonate. Type: Pan Cross Head Bolts. Length: 20mm. Diameter: 8mm. Pitch: 1.25mm. SKU: 5M-GSLU-JU2I.
- Acrylic / Polycarbonate is strong, tough and durable with good impact resistance.
- Exhibiting high transparency of up to 92% and reflectance of roughly 4%, acrylic is a good alternative to glass.
- Moderate chemical resistance to mild acids, alcohols, and oils. Low moisture absorption, excellent electrical insulation properties
- Secure and robust tightening achieved with a crosshead screwdriver.
Product Summary:
Clear acrylic / polycarbonate bolts, nuts and washers offer high optical clarity, low weight and good impact resistance. This M8x20mm pan cross-head fastener kit is suited to light-duty applications where transparent plastic fixings are required.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Pan Head Bolts |
| Size (mm) | M8 x 20mm |
| Material | Acrylic / Polycarbonate |
| Colour | Clear |
| Quantity | 10 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 8.00 |
| Length - mm | 20 mm (L) |
| Width -mm | 8 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 8 mm (D) |
| Pitch - mm | 1.25 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 0.787 |
| Width -inches | 0.315 |
| Thickness / Depth -inches | 0.315 |
| Pitch - inches | 0.049 |
| Product Download Sheets | |
| Material Data Sheet | Polycarbonate (PC) — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Polycarbonate (PC) — Screws & Bolts Datasheet |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Cross-Pan-Head.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR03459PC Head/Drive Type: Cross Pan Head Bolt size: M8 x 20 D: 8 mm Pitch: 1.25 mm L: 20 mm HD: 15.79 mm HH: 5.85 mm |
| Nut Dimensions | Stock Code: CR06485PC Material: Polycarbonate Material Reference: PC/HN Head/Drive Type: Hexagon Nut size: M8 N (mm): M8 HN B: 12.87 mm HN H: 6.62 mm |
| Washer Dimensions | Stock Code: CR06594PC Material: Polycarbonate Material Reference: PC/W0 Head/Drive Type: Flat washer size: M8 W0 A: 15.78 mm W0 B: 8.51 mm W0 T: 1.6 mm |
| Width -mm | 8 mm (W) |
| Length - mm | 20 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 8 mm (D) |
| Diameter -mm | 8.00 |