Features:
- 60x Bolts, 60x Nuts, 60x Washers. Material: Acrylic / PC. Type: Slotted Knurled Thumbscrews. Length: 60 mm. Diameter: 6 mm. Pitch: 1 mm. SKU: 365.
- The ridges on knurled screws provide extra grip, whilst the large head diameter of the screws ensures they can be tightened with a high degree of rotational accuracy, ideal for precise fastening.
- Exhibiting high transparency of up to 92% and reflectance of roughly 4%, acrylic is a good alternative to glass.
- A lightweight, rigid and weather-resistant thermoplastic. Moderate chemical resistance to mild acids, alcohols, and oils.
- Straightforward manual adjustment, fastening or removal without tools. Operate the thumbscrews with thumb and forefinger, or use the slotted recess with a screwdriver.
Product Summary:
Clear Acrylic / PC slotted knurled thumbscrews supplied with matching nuts and washers. The transparent plastic material offers high light transmission, good impact resistance and moisture resistance. The knurled head supports finger tightening, while the slotted recess allows screwdriver adjustment when required.
| Core Technical Details | |
|---|---|
| Product Type | Thumbscrews |
| Size (mm) | M6 x 60mm |
| Material | Acrylic / Polycarbonate |
| Colour | Clear |
| Quantity | 60 |
| Dimensions - mm | |
| Diameter -mm | 6.00 |
| Length - mm | 60 mm (L) |
| Width -mm | 6 mm (W) |
| Thickness / Depth -mm | 6 mm (D) |
| Pitch - mm | 1 |
| Dimensions - Inches Conversion | |
| Length -inches | 2.362 |
| Width -inches | 0.236 |
| Thickness / Depth -inches | 0.236 |
| Pitch - inches | 0.039 |
| Product Download Sheets | |
| Safety Data Sheet | Conformity Safety |
| Material Data Sheet | Polycarbonate (PC) — Material Datasheet |
| Product Data Sheet | Polycarbonate (PC) — Screws & Bolts Datasheet |
| Type | |
|---|---|
| Technical Drawing | https://caterpillar-red.com/content/Technical_Drawings/A-Technical-Drawing-Slotted-Knurled-Thumbscrews.png |
| Bolt Dimensions | Stock Code: CR06898PC Head/Drive Type: Slotted Knurled Thumbscrew size: M6 x 60 D: 6 mm Pitch: 1 mm L: 60 mm HD: 12.21 mm HH: 7.75 mm |
| Width -mm | 6 mm (W) |
| Length - mm | 60 mm (L) |
| Thickness / Depth -mm | 6 mm (D) |
| Diameter -mm | 6.00 |